Page Loading...

Aktuality

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál


17/10/2019

Asociace Dítě a Rodina, jíž je Nadace J&T spoluzakladatelem a členem, zveřejnila výsledky analýzy odborného personálního zabezpečení v dětských domovech pro děti do 3 let.

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají předpisy. Chybí jim lékaři, psychologové či fyzioterapeuti. Požadavky na minimální personální zajištění splňovalo pouze sedm z 25 takzvaných kojeneckých ústavů.

Děti v ústavech musí tedy ke specializovaným lékařům dojíždět mimo svá zařízení. Ani v oblasti zdravotní péče jim tak ústavy nenabízejí nic navíc proti rodinám, ať už biologickým, nebo pěstounským.

Česko sklízí dlouhodobě kritiku domácích i zahraničních institucí za velký počet dětí v ústavech. Dětské domovy a centra pro děti do tří let patří mezi zdravotnická zařízení a spadají pod Ministerstvo zdravotnictví. Postupně jich ubývá. Mezi léty 2009 a 2011 jich podle statistik fungovalo 34, předloni 27 a letos na začátku roku 25. Asociace dlouhodobě usiluje o zákaz posílat malé děti do ústavů. 

Analýzu Asociace naleznete ZDE.

Společně se zveřejněním analýzy vydává Asociace i tiskovou zprávu, kterou naleznete ZDE.