Page Loading...

Aktuality

Česká televize ve spolupráci s Nadací J&T připravuje dokument o náhradní rodičovské péčí


07/08/2017

ČT na podzim přinese na obrazovky řadu projektů, které se věnují současným společenským fenoménům. Patří mezi ně i autentický pohled Olgy Špátové na náhradní rodičovskou péči. "Můj cyklus Rodiče napořád je šest rozdílných příběhů. Snažila jsem se obsáhnout téma náhradního rodičovství v celém spektru se všemi jeho problémy," řekla ČTK Špátová.

Režisérka divákům nabídne film o rodičích, kteří vychovávají osm dětí, u nichž jedno trpí těžkým autismem. Druhý příběh je o pěstounce na přechodnou dobu, která se stará o roční holčičku, jejíž matka je ve vězení. Špátová také vypráví o dvou mužích, kteří se starají o tříletého chlapce nebo rodině, která má šest dětí, z toho tři přijaté, jejichž biologická matka s nimi žije ve stejné domácnosti. Pátý příběh je o rodině, která se stará o dvě postižené děti a poslední film je o babičce, která si vzala do pěstounské péče své vnuky, když jim zemřela maminka.

Autorka cyklu Olga Špátová si vytvořila se všemi protagonisty dokumentu důvěrné pouto, díky kterému je její pohled přesvědčivě autentický.

„Prožila jsem krásné dětství, které mě ovlivnilo na celý život. Trápí mě, že osm tisíc dětí v České republice takové štěstí nemělo a vyrůstá bez rodičů v kojeneckých ústavech a dětských domovech,“ říká autorka a pokračuje: „Jsem vděčná, že jsem mohla natáčet s obdivuhodnými lidmi, kteří poskytli opuštěným dětem skutečný domov a opravdové dětství. Cyklus Rodiče napořád vypráví šest autentických příběhů náhradních rodičů, kteří dali svým přijatým dětem jistotu, že je má kdo obejmout, a že je někdo opravdu miluje. Tito obětaví lidé zachraňují děti nejen pro jejich vlastní život, ale i pro celou společnost.“

Těší nás, že se Nadace J&T na projektu spolupodílí.